The News-Review

Back to: Opinion
April 11, 2013
Follow Opinion

Prep Roundup: Kearney shines for Roseburg girls track team

CENTRAL POINT — Sophomore Gabrielle Kearney won three events, setting personal bests in the javelin and discus, to lead the Roseburg girls track and field team to a 92-53 win over Crater in a Southwest Conference dual meet Wednesday at Dutch Meyer Field.

Senior Zack Moffitt scaled a PR 13-1 in the pole vault, but the Roseburg boys dropped an 83-62 decision to the Comets.

Kearney’s throw of 136 feet, 2 inches in the javelin ranks second in the state behind Haley Crouser of Gresham. Kearney won the discus at 113-7, a PR, and the shot put at 34-0.

Other individual winners for the RHS girls included Rachel Harland in the 400 (1:03.81), Mahala Norris in the 1,500 (5:09.42) and 800 (2:27.38) and Kathryn Pitts in the triple jump (32-5).

Winning individual events for the RHS boys were Dom Holden in the 100 (11.23), Kenny Freeman in the 1,500 (4:12.96), Sean Bowden in the 300 hurdles (44.01), Austin Hutchins in the javelin (162-11) and Wyatt Harding in the triple jump (36-9).

BOYS

Crater 83, Roseburg 62

100 — 1. Dom Holden, R, 11.23; 2. Kory Bennett, C, 11.26; 3. Tanner Berklund, C, 11.64. 200 — 1. Tanner Berklund, C, 24.17; 2. Rylan Kronner, R, 24.36; 3. Levi Holden, R, 24.39. 400 — 1. Brently Sturm, C, 52.75; 2. Kody Kinser, C, 54.16; 3. Levi Holden, R, 54.16. 800 — 1. Daniel Stoiber, C, 2:03.16; 2. Austin Sanders, C, 2:04.54; 3. Nic Feldkamp, R, 2:05.98. 1,500 — 1. Kenny Freeman, R, 4:12.96; 2. John Martinez, C, 4:27.00; 3. David Harker, R, 4:31.58. 3,000 — 1. Darien Andrews, C, 9:43.56; 2. Arlo Willhoft, R, 9:43.79; 3. Devin Rodman, C, 9:46.07. 110 HURDLES — 1. Hector Villa, C, 16.07; 2. Sean Bowden, R, 17.26; 3. Frederic Kurtz, R, 17.70. 300 HURDLES — 1. Sean Bowden, R, 44.01; 2. Trey Nickols, R, 45.34; 3. Dylan Woodward, R, 46.93. 4X100 RELAY — 1. Crater (Travis Watson, Carson Linder, Tanner Berklund, Austin Richmond), 44.51; 2. Roseburg, 45.13. 4X400 RELAY — 1. Roseburg (Mitchell Kilkenny, Ben Rodriguez, Nic Feldkamp, Bryan Bergold), 3:36.06; 2. Crater, 3:36.63. SHOT PUT — 1. Derrick Turituri, C, 48-7; 2. Ryan Davis, C, 42-1 1/2; 3. Billy Richey, C, 41-8 1/2. DISCUS — 1. Chase Hamilton, C, 135-9; 2. Alexander Taylor, C, 124-4; 3. Austin Hutchins, R, 117-8. JAVELIN — 1. Austin Hutchins, R, 162-11; 2. Garrett Nave, C, 154-10; 3. Austin Shipley, C, 145-1. HIGH JUMP — 1. Taran Lewis, C, 5-4; 2. (tie) Jesse Webb, R, and Stephen Patoine, R, 5-2. POLE VAULT — 1. Zack Moffitt, R, 13-1; 2. Jason Bergold, R, 12-0; 3. Jacob Dean, 10-0. LONG JUMP — 1. Kory Bennett, C, 19-2; 2. Austin Richmond, C, 18-6; 3. Austin Shipley, C, 17-10. TRIPLE JUMP — 1. Wyatt Harding, R, 36-9; 2. Jordan Gerhard, C, 34-1; 3. Justin Huff, C, 34-0.

GIRLS

Roseburg 92, Crater 53

100 — 1. Bailey Bascom, C, 12.76; 2. Rachel Harland, R, 13.26; 3. Kathryn Pitts, R, 13.57. 200 — 1. Bailey Bascom, C, 27.29; 2. Devony Dettman, R, 27.60; 3. Brianna Brennan, R, 29.55. 400 — 1. Rachel Harland, R, 1:03.81; 2. Breanna Hennricks, R, 1:08.63; 3. Sage Ramsey, R, 1:09.64. 800 — 1. Mahala Norris, R, 2:27.38; 2. Kara Krnacik, R, 2:29.59; 3. Alexa Scharf, C, 2:36.29. 1,500 — 1. Mahala Norris, R, 5:09.42; 2. Kara Krnacik, R, 5:13.77; 3. Megan Hastings, C, 5:18.28. 3,000 — 1. Gracie Tostenson, C, 10:25.02; 2. Jenna Anderson, R, 11:16.40; 3. Lauren Casey, R, 12:18.04. 100 HURDLES — 1. Arianna Bowen, C, 17.07; 2. Andrea Gosman, R, 17.54; 3. Devony Dettman, R, 17.71. 300 HURDLES — 1. Paige Berriochoa, C, 51.60; 2. Kathryn Pitts, R, 51.63; 3. Cassidy Layton, C, 52.18. 4X100 RELAY — 1. Roseburg (Brianna Brennan, Andrea Gosman, Rachel Harland, Devony Dettman), 52.13; 2. Crater, 52.82. 4X400 RELAY — 1. Roseburg (Rachel Harland, Kim Solberg, Amanda Allen, Mahala Norris), 4:17.26; 2. Crater, 4:31.62. SHOT PUT — 1. Gabrielle Kearney, R, 34-0; 2. Ashley Backen, R, 30-3 1/2; 3. Julia Kapule, C, 27-11. DISCUS — 1. Gabrielle Kearney, R, 113-7; 2. Julia Kapule, C, 91-9; 3. Mariah Music, C, 79-4. JAVELIN — 1. Gabrielle Kearney, R, 136-2; 2. Meg Jackson, R, 116-1; 3. Ashley Backen, R, 108-02. HIGH JUMP — 1. Tyler Hansen, C, 4-4; 2. (tie) Taylor Knauss, C, and Samantha Vath, R, 4-2; POLE VAULT — 1. Kenya Hokanson, C, 8-0; 2. (tie) Madison Layton, C, Saige Gombert, R, and Sierra Fox, R, 7-6. LONG JUMP — 1. Paige Gerhard, C, 14-11; 2. Kathryn Pitts, R, 14-9; 3. Andrea Gosman, R, 14-4 1/2. TRIPLE JUMP — 1. Kathryn Pitts, R, 32-5 2. Arianna Bowen, C, 31-10; 3. Andrea Gosman, R, 30-2.

SOFTBALL

Yoncalla 8, Oakridge 0

YONCALLA — Brianne Joslyn pitched a three-hit shutout with nine strikeouts for the Eagles.

Salista Williams had two hits for Yoncalla (9-2, 7-0 District 2).

Oakridge 000 000 0 — 0 3 3

Yoncalla 114 011 x — 8 12 1

Coker, Keller (2) and Walters; Bri. Joslyn and Bra. Joslyn. WP — Bri. Joslyn (9-1). LP — Coker. 2B — Bri. Joslyn (Y), Bra. Joslyn (Y), Ellis (Y).


Explore Related Articles

The News-Review Updated Apr 11, 2013 01:34PM Published Apr 11, 2013 01:34PM Copyright 2013 The News-Review. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.